حالت های رانندگی یا Drive mode

سیستم  فرمان و سیستم تعلیق از بخش های مهم در تولید خودرو هستند. اینها مشخص می کنند که رانندگی حالت اسپرت و هیجان انگیز داشته باشد و یا اینکه چقدر نرمی و راحتی در کابین هنگام حرکت حس شود. و عوامل مهمی در انتخاب یک خودرو هستند. در گذشته رانندگان تنها در یک حالت ثابت رانندگی می کردند و همیشه نیز نتایج یکسانی کسب می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی سیستم های رانندگی چند منظوره ابداع شده اند که برای دستیابی به بهترین حالت یا عملکرد دلخواه قابل استفاده می باشند. در خودروهای کیا رانندگان می توانند با فشردن دکمه ای به نام “Drive mode” از بین حالت های مختلف یکی را انتخاب کنند.

حالت  اسپرت

در این حالت موتور، سیستم تعلیق و سیستم فرمان طوری تنظیم می شوند تا بالاترین کارایی را ارائه دهند. این به آن معناست که شما می توانید انتظار قدرت خروجی بیشتری داشته باشید و سیستم فرمان قابلیت پاسخگویی بیشتری در گوشه ها و پیچ های تند داشته باشد تا رانندگی هیجان انگیزی تجربه کنید.

حالت بهینه

این حالت دقیقا مخالف حالت اسپرت است. در این حالت سیستم های خودرو به گونه ای بهینه سازی می شوند تا در عین حال که کارایی خود را حفظ می کنند، تا آنجا که امکان دارد مصرف سوخت پایینی داشته باشند.

با مصرف سوخت کمتر باید انتظار قدرت کمتری داشت. همچنین سیستم های خاصی مانند تهویه مطبوع نیز ضعیف تر عمل خواهند کرد.

حالت معمولی

 حالت معمولی حالتی مابین حالت اسپرت و حالت بهینه است. این حالت بهترین گزینه برای رانندگانی ست که به دنبال خودرویی همه جانبه هستند تا همانطور که کارآیی خوبی دارد، مصرف سوخت مناسبی نیز داشته باشد.

این حالت برای رانندگی روزانه مناسب است.

حالت روزهای برفی

این حالت برای افزایش کشش و هندلینگ خودرو در جاده های لغزنده ساخته شده است. بدین ترتیب که تا جایی که ممکن است قدرت فرمان پذیری را بالا می برد تا توان رانندگی افزایش یابد.

  • توجه داشته باشید که این حالت ها در تمامی خودروهای کیا در دسترس نیستند. بعضی مدل ها تعدادی از این حالت ها را دارند و در برخی نیز هیچ یک از حالت ها اعمال نشده است. البته خودروهایی که به تازگی تولید شده اند شامل انواع حالت ها می باشند. برای اطلاع از حالت های رانندگی خودروی خود می توانید به دفترچه ی راهنمای آن مراجعه کنید.

برای مشاهده تصویری نحوه ی تنظیم این سیستم اینجا کلیک کنید.

۵۶+