فناوری شیشه هوشمند هیوندای

هیوندای موتورز در نمایشگاه CES 2019 لاس وگاس اعلام کرد که با همکاری شرکت سوییسی WayRay در حال توسعه تکنولوژی جدیدی با نام Holographic Augmented Reality (AR) Navigation می باشد. این تکنولوژی در حقیقت یک سیستم واقعیت افزوده است که ازآن روی شیشه جلوی اتومبیل استفاده می شود. هیوندای نمونه ی اولیه این سیستم را روی سدان لوکس Genesis G80 به معرض نمایش گذاشت.

سیستم AR  طراحی شده تا برای متمرکز کردن حواس راننده به جاده، اطلاعات مورد نیاز و ضروری را به جای صفحه نمایش روی داشبرد، روی شیشه جلوی خودرو نشان دهد. این فناوری اطلاعاتی نظیر سرعت خودرو، جهت ها، هشدارها و علایم جاده ای و … را مطابق با زاویه دید خاص راننده در اختیار او می گذارد به طوری که گویی علایم موجود، در سطح مسیر قرار دارند.

به عنوان مثال اگر خودرویی در حال ورود به مسیرشما باشد، سیستم به جای اینکه تنها به یک هشدار اکتفا کند، عبارت “سرعت خودرا کاهش دهید.” روی جاده به نمایش در می آورد و مثلث هشدار نارنجی رنگی را روی خودرویی که باید مراقب آن باشید قرار می دهد. و همه ی این ها بدون نیاز به استفاده از هدست ارائه می شود.

هیوندای قصد دارد نمایش افراد، اشیا، اتوبوس ها،خطوط ویژه دوچرخه ها، محل عبور عابرین و… را نیز به سیستم اضافه کند.

تصاویر با کمک هدآپ دیسپلی (HUD) بر صفحه ای به طول ۱۳۱۰ میلی متر و عرض ۱۳۵۲ میلی متر ، و تا ۱۵ متر جلوتر از دید راننده بر جاده منعکس می شوند. این در حالی ست که صفحه نمایش می تواند متناسب با زوایای دید متفاوتی که به قد و موقعیت صندلی راننده بستگی دارد، تنظیم شود. از آنجا که همه این اطلاعات به طور مستقیم در مسیر جاده ظاهر می شود، چشم شما هرگز از مسیر منحرف نمیشود.

یونسئونگ هوانگ، مدیر گروه نوآوری هیوندای گفته است: در آینده شیشه های جلوی اتومبیل بیشتر از یک قطعه شیشه عمل خواهند کرد. شیشه های مجهز به فناوری AR به عنوان بستری برای ارائه خدمات جدید و باز کردن راهی نو درتجربیات نوین رانندگی به کار گرفته می شوند.

هیوندای همچنین ادعا کرده است که سیستم WayRay می تواند درآینده بیش از یک نمایشگر کارآیی داشته باشد و با اتصال به سیستم های کمکی مانند هشدارانحراف از خط، هشدار ترافیک پیش رو و … به یاری راننده بیاید.

به گفته هیوندای با به کار گیری سیستم (V2X (Vehicle-To-everything حتی می توان از زمان تغییر چراغ های راهنمایی نیز آگاه شد. 

۵۷+